margines
Modele RC
Inne




Albatros - ESA

WSTĘP

Albatros jest moim pierwszym dwupłatowym modelem ESA do walk w konkurencji WW1. Samolot konstrukcji niemieckiej ozdobiłem polskim malowaniem, z herbem wybitnego polskiego pilota z początku XX wieku - Adama Habera-Włyńskiego.
Model pochodzi z zestawu sprzedawanego w sklepie Cyber-fly.

OPIS BUDOWY

Budowę modelu rozpocząłem od kadłuba - uzyskanie kształtów podobnych do oryginału wymagało sporego wkładu pracy w szlifowanie pierwotnie kanciastej bryły EPP.
Oszlifowany kadłub Albatrosa z wklejonym...
Ze względu na duży przekrój kadłuba, do wzmocnienia zostały użyte tylko dwa pręty węglowe o średnicy 1,5mm.
W kadłub zostały wklejone rurki aluminiowe o średnicy wewnętrznej 2mm, w które będzie wkładane podwozie.
Statecznik poziomy - widoczne umieszczen...

Statecznik poziomy w Albatrosie wygląda jak płetwa. Do usztywnienia tej wielkiej powierzchni również użyłem dwóch prętów węglowych o średnicy 1,5mm ułożonych w kształt litery V.
Ster wysokości składa się z jednego kawałka, co eliminuje konieczność łączenia połówek steru.

W zestawie znajdował się statecznik pionowy z wyciętym sterem kierunku. Ster na pierwszy rzut oka wydawał się symboliczny. Po dłuższym zastanowieniu i przejrzeniu dostępnej dokumentacji oryginału zdecydowałem się na powiększenie tego elementu - zwiększyłem jego cięciwe o około 10mm. Dodam, że w ten sposób model zyskał wygląd bardziej zbliżony do oryginału.
Do połączenia statecznika pionowego ze sterem posłużył mi jeden duży plastikowy zawias.
Podwozie z gumkami do montażu w kadłubie

Podwozie zostało wykonane z dwóch odcinków pręta stalowego o średnicy 1,5mm i osi o średnicy 2mm. Po dokładnym oczyszczeniu, druty w miejscach łączenia zostały owinięta drutem miedzianym i zalane cyną. W plastikowe koła zostały wciśnięte rurki mosiężne o średnicy wewnętrznej 2mm. Po nałożeniu koła na oś, zostało ono zablokowane poprzez przylutowanie podkładek na końcu osi.

Dolny płat został sklejony w taki sposób, aby uzyskać wznios zbliżony do oryginału, górny płat na zero. Serwa lotek zostały umieszczone w dolnej części górnego płata, a ich przewody doprowadzone do środka skrzydła.

Dolny płat jest solidnie wklejony w kadłub i zakładam, że nie odpadnie podczas kraksy. Natomiast górny płat jest przyklejony do łoża skrzydła i przymocowany do elastycznych stójek w kształcie litery V. Mam nadzieję, że górny płat podczas mocnego uderzenia odpadnie w całości od łoża, w taki sposób, żeby było możliwe kontynuowanie lotu a potem naprawa nie wymagała dużo wysiłku.

Malowanie samolotu okazało się dużo łatwiejsze i pochłaniające mniej czasu niż przypuszczałem, a to ze względu na brak konieczności maskowania dużych powierzchni. (Model malowałem oczywiście przed sklejeniem)
Do modelu kupiłem niepomalowaną figurkę pilota, to ona okazała się najbardziej pracochłonnym elementem do malowania. Na drugim miejscu było godło z kotem.

Godło Adama Habera-Włyńskiego Pilot z czasów I Wojny Światowej - jeszc... Pomalowane elementy modelu
Pomalowane elementy modelu Kadłub Wstępnie zamocowany dolny płat, podwozie...

W pomalowany kadłub wkleiłem pręty węglowe i wykonałem łoże do mocowania górnego płata. Górny płat jest przyklejony żywicą do płaskiej płytki ze sklejki lipowo-balsowej. Takie rozwiązanie miało zapewnić mało inwazyjne odpadanie górnego płata w przypadku dużej kraksy - w praktyce na pierwszych zawodach, podczas I Bitwy o Bemowo górny płat odpadł aż dwa razy podczas stosunkowo delikatnego kontaktu z przeciwnikiem. Na upadku najbardziej cierpiał kadłub.

Po przyklejeniu skrzydeł, w modelu została zamontowana elektronika i poprowadzoniłem okablowanie, Albatros był przygotowany do oblotu.

Samolot w gotowości do startu Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć
Zbliżenie na kabinę pilota Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć
Mocowanie górnego płata Mocowanie stójki i sposób zamoncowania s... Mechanizacja steru wysokości

LOTY

Oblot modelu wykonałem w marcu 2011 przy bardzo silnym wietrze.
Pilot z samolotem, tuż przed oblotem

Po wytrymowaniu model okazał zachowywać się bardzo poprawnie i przewidywalnie w powietrzu. Niestety lądowania na trawie w większości kończą się małoeleganckim kapotażem.

Do napędu dwupłatowca testowałem różne śmigła, o średnicach 8 i 9 cali firm Tower Pro, JF, JXF i innych. W praktyce okazywało się, że wszystkie sztywne śmigła powodowały wyrywanie się całej wręgi silnikowej z modelu podczas nieudanego lądowania. Ostatecznie wybór padł na moje standardowe śmigło do Combatów WWII, tj. GWS 9x5.

MODYFIKACJE I WNIOSKI

Bardzo mi się spodobało zachowanie i wygląd dwupłatowca w powietrzu i zdecydowanie zachęciłem się do budowy modeli z okresu Pierwszej Wojny Światowej.

DANE TECHNICZNE MODELU

Rozpiętość 770 mm
Długość 710 mm
Wysokość 275 mm
Silnik Keda KD A22-10s
Śmigła GWS 9x5
Serwa 2x HXT900
i 2x HXT500 (lotki)
Regulator Turnigy Plush 25A
Pakiety 3s li-pol Turnigy 1300mAh
Masa (bez pakietu) 365 g
Masa całkowita 480 g

GALERIA ZDJĘĆ

Pierwszy lot na zawodach - I bitwa o Bem... Próby ataku na tasiemkę (Bemowo 2011) I wreszcie udało się coś obciąć (I Bitwa...
Loty treningowe I Bitwa o Płock 2011 Atak na tasiemkę....
Wśród przeciwników (I Bitwa o Płock 2011... Trening przed II Bitwą o Wawel Trening przed II Bitwą o Wawel
Wystarczy kilkadziesiąt centymetrów rozb... Przelot na małej wysokości Atak na słupki
Lądowanie cz.1 - idealna ścieżka schodze... Lądowanie cz.2 - koła dotykają ziemi, a ... Lądowanie cz.3 - samolot odbija się od z...
Lądowanie cz.4 - i znowu kapotaż... Lądowanie cz.5 - tak kończy się większoś... Pierwsze podium w Pucharze Polski wywalc...
Przygotowania do startu (Wakacyjne zawod... Wakacyjne zawody we Wrocławiu (2012) - z... Jesienne zawody ESA w Warszawie (2012) -...

FILMIKI

Film z zawodów ESA w Warszawie (15.09.2012). Przez około połowę filmu Albatros występuje w roli głównej:


Film z oblotu modelu:


© Jacek Owczarczak, IV - VIII 2011
margines
©2003-2022

góra

róg strony