margines
Modele RC
Inne




Sokół F1H

WSTĘP

Mój pierwszy szybowiec swobodnie latający klasy F1H, model pochodzi z polskiego zestawu, czas budowy to kilka miesięcy.

OPIS BUDOWY

Tradycyjnie budowę modelu zacząłem od kadłuba: sklejenie belki ogonowej, płozy i okładzin komory balastowej.
Kadłub modelu Po sklejeniu i oszlifowaniu tych części, przystąpiłem, do dalszych prac montażowych. Przykleiłem łoże na skrzydło (z listwami wzmacniającymi), kołek na gumy mocujące skrzydło i łoże do statecznika poziomego.
W belce ogonowej zostały wycięte dwa otwory, w które wkleiłem rurkami mosiężne do przepuszczenie sznurka autopilota. Do wykończenia płozy zostało mi jeszcze wklejenie haka, który był w zestawie.
Mechanizacja autopilota i determalizatora została wykonynana ręcznie.
Mechanizacja statecznika poziomego: auto...

Konstrukcja stateczników była klejona na desce montażowej, aż do momentu budowy mechanizmu autopilota. Ograniczniki i dźwigienka została wykonana ze sklejki 1mm, a później przyklejona do steru.
Po tych zabiegach przystąpiłem do oklejania papierem japońskim.
Statecznik poziomy z determalizatorem

Podczas budowy statecznika poziomego napotkałem na problemy, które były spowodowane dużą powierzchnią i małą grubością płata. Podczas oklejania za bardzo pośpieszyłem się i przez nieuwagę skleiłem ze sobą papier japoński znajdujący się po obu dwóch stronach.
Nie było innej możliwości niż zerwanie pomarańczowego papieru i położenie nowego, niestety nie mogłem okleić jeszcze raz pomarańczowym papierem gdyż go zwyczajnie zabrakło - użyłem koloru białego
Skrzydło Sokoła

Na zdjęciu obok znajdują się skrzydła modelu Sokół, które wykonałem. Reszta zdjęć została zrobiona modelowi z założnymi skrzydłami z modelu Sowa, niestety skrzydła od Sowy były krzywe i model źle z nimi latał - holowanie modelu było niemożliwe.

Do prawidłowego wyważenia modelu, konieczne było całkowite wypełnienie komory balastowej.

LOTY

Model latał bardzo mało, z holu startował jedynie na zawodach w Chrcynnie w 2002 roku, na których zająłem 3 miejsce. Gdybym do pierwszego lotu nie zamontował skrzydeł od Sowy (które myślałem, że są lepsze), to zająłbym pierwsze miejsce.

DANE TECHNICZNE MODELU

Rozpiętość 1110 mm
Długość kadłuba 915 mm
Powierzchnia nośna 25,5 dm3
Masa całkowita ??? g

GALERIA ZDJĘĆ

Sokół ze skrzydkłem od Sowy Sokół ze skrzydkłem od Sowy

© Jacek Owczarczak, 2002
margines
©2003-2022

góra

róg strony