margines
Modele RC
Inne




AirCombat ESA


Kliknij, aby powiększyć

CZYM JEST ESA?

Kategoria ESA (Electric Simple Aircombat) jest dyscypliną modelarską, która upamiętnia walki pilotów z czasów I i II Wojny Światowej. Modele samolotów są wzorowane (malowaniem oraz kształtem) na prawdziwych maszynach latających w tamtym okresie.
W jednej walce startuje równocześnie do 7 pilotów, przed startem Każdy przyczepia do ogona swojego samolotu 10 metrową taśmę. Podczas walki (5 lub 7 minut) celem jest obcięcie taśmy przeciwnikowi - za każde cięcie pilot otrzymuje bonus w postaci 100 punktów lub uszkodzenie celu naziemnego (WW1).

Modele wykonane są z pianki EPP wzmocnionej włóknem węglowym, co czyni je odpornymi na kolizje z innymi samolotami lub ziemią.
Podstawowym ograniczeniem przy budowie modeli jest rozpiętość samolotów (max. 860mm w WW2), masa (max. 450g) o pojemność akumulatora (1350mAh dla li-pol 3S). Mimo tych ograniczeń prędkości niektórych samolotów przekraczają 80km/h!

Dyscyplina narodziła się poprzez uproszczenie modeli i zasad regulaminowych ACES - "dorosłego kombatu".
Od 2010 roku w Polsce odbywają się zawody rozgrywane w ramach Pucharu Polski ESA w kat. WW1 i WW2.

Aktualny regulamin, kalendarz zawodów i inne ważna informacje można znaleźć na oficjalnej stronie ACES Polska:
- www.aircombat.pl/ACES,

lub oficjalnym forum ACES Polska:
- www.aircombat.pl/ACES/forum

Oficjalne wyniki zawodów oraz klasyfikację Pucharu Polski znajdziemy w Core - międzynarodowej bazie ACES:
- www.aircombat.eu/Core
Wybieramy zakładkę "Cup Results", wybieramy odpowedni rok, zaznaczamy typ "FUN" (dla ESA) i rodzaj pucharu, np. Poland ESA/EPA WWII Cup 2015

Arkusz do prowadzenia zawodów stworzony przez Przemka Jakubczaka możemy pobrać z forum ACES Polska:
- www.aircombat.pl/ACES/forum/download...

PLIKI DO POBRANIA

Poniżej zamieszczam kilka plików, pomocnych przyprzygotowaniach do startu w kategorii ESA (np. regulamin) oraz do prowadzenia zawodów.
Nagrania czasów walki (pliki mp3 o długości 5 lub 7 minut, z sygnalizacją czasu walki co minutę) udostępniam dzięki uprzejmości Mirka S. z Krakowa oraz Lecha M. z Biłgoraju.




© Jacek Owczarczak, I 2016
margines
©2003-2022

góra

róg strony