margines
Modele RC
Inne




MC-22S - podłączenie do PC

ZAGADNIENIE:

Zaawansowane nadajniki Graupnera (mc-18, mc-20, mc-22, mc-24, mx-22) umożliwiają komunikację nadajnika z komputerem PC poprzez port szeregowy. Podłączenie nadajnika do komputera PC umożliwia utworzenie kopii zapasowej ustawień modeli znajdujących się w pamięci nadajnika oraz późniejsze odtworzenie tych ustawień.
W tym miejscu montowane jest oryginalne ... Od kilku miesięcy jestem posiadaczem Graupnera MC-22S i zainteresowałem się bliżej możliwością podłączenia nadajnika do komputera.
Najprostszym rozwiązaniem jest zakup dedykowanego rozwiązania firmy Graupner, czyli zestawu (Nr. kat. 4182) składającego się z: gniazdka do montażu w nadajniku (Nr. 4182.3) i kabla do komunikacji z komputerem (Nr. 4182.9). Jednak cena za ten zestaw (powyżej 100€) skutecznie mnie zniechęciła.
Zacząłem szukać w internecie informacji jak samodzielnie zrobić taki interface. Na żadnej stronie nie udało mi się znaleźć kompletnego opisu, jednak ostatecznie udało mi się złożyć wszystkie elementy układanki w całość i wykonać działający interface za kilka euro.

SOFTWARE:

Oprogramowanie do komunikacji nadajnika z komputerem było do znalezienia znacznie prościej niż projekt hardware'u. Bardzo szybko trafiłem na stronę www.zuckers.net, na której można znaleźć linki do programu mc-XX Backup'n Restore.

Ustawienia modeli są zapisywane na komputerze w postaci plików binarnych o rozmiarze 1KB (w przypadku zrzutu ustawień MC-22). Po kilku dniach udało mi się znaleźć program MCEdit umożliwiający podgląd zawartości plików z ustawieniami modeli.
MCEdit można pobrać ze strony autora: www.obbl-net.de

HARDWARE:

Znalazłem kilka stron (linki umieściłem na końcu artykułu) opisujących podłączenie Graupnerów MC-18, MC-20 i MC-24 do komputera i głównie na tych stronach opierałem swoją wiedzę.

Udało mi się ustalić, że oryginalne gniazdo (4182.3) jest montowane do 14-to PINowego gniazda znajdującego się w prawej części nadajnika (nad baterią). Dzięki stronie www.k-webdesign.com udało mi się ustalić, które PINy są wykorzystywane do komunikacji z komputerem PC.

Ponumerowane wyjścia złącza 14 PINowego ...

Poniżej umieszczam tabelę z opisem PINów złącza powyższego złącza (nie znam znaczenia pozostałych PINów, na pewno część z nich jest wykorzystywana przez moduł NAUTIC):
  PIN     funkcja  
2 RX - Data in
3 TX - Data out
4 PPM OUT - uczeń
5 PPM IN - nauczyciel
9 GND
13 +5V

Sygnały, które nam będą potrzebne do komunikacji z komputerem należy wyprowadzić na zewnątrz nadajnika. Zastosowałem złącze 6 PIN (jeden PIN jest wolny) dzięki czemu nie musiałem modyfikować płytki konwertera (o którym będzie w dalszej części artykułu).
Opis wyprowadzonych sygnałów:

  Złącze 6PIN       Złącze 14PIN    
A 9 (poprzez opornik)
B 3 (poprzez opornik)
C 2 (poprzez opornik)
D -
E 9 (GND)
F 13 (+5V)

Na szczęście poprzedni właściciel wyposażył radio w moduł trenera ze złączem 14Pinowym, dzięki czemu mogłem skorzystać z oryginalnego złącza. Brakujące styki dorobiłem z rozebranej wtyczki łączącej moduł w.cz. z płytką nadajnika (dodatkowy przewód został mi po montażu modułu 2,4GHz).
Między wyjściami A,B i C ze złącza 6PIN, a odpowiednimi wyjściami ze złącza 14PIN trzeba wlutować oporniki. W oryginalnym module graupnera ich wartość wynosi 1,76kOma, nie miałem takich pod ręką, użyłem oporników o wartości 2kOhma - nie ma to wpływu na działanie interface'u.

14-to PINowa wtyczka z zamontowanymi prz... Wtyczka umieszczona w gnieździe Opis PINów wychodzących z nadajnika

BUDOWA KONWERTARA

Samo wyprowadzenie sygnałów z nadajnika nie wystarcza do połączenia się do komputera. Napięcia sygnałów wysyłanych przez nadajnik są za niskie, konieczne jest zastosowanie konwertera, który przetworzy sygnał na zgodne ze standardem portu RS232 (COM), tego typu konwerter można wykonać na jednym układzie scalonym MAX232.
Schemat płytki drukowanej, wykonanej w EAGLE'u znalazłem tutaj: www.s.netic.de/fietze. Dokonałem drobnych modyfikacji: powiększyłem pola lutownicze, pogrubiłem ścieżki i dopasowałem układ ścieżek do złącza RS232 z innym wyprowadzeniem PINów niż zakładanym przez autora.
Pliki ze schematem konwertera i rysunkiem ścieżek przystosowanych do termotransferu są do ściągnięcia po kliknięciu w rysunek ze schematem po prawej stronie.

W schemacie znalezionym na wspomnianej wcześniej stronie opornik R5 był nie opisany. Ten opornik ma za zadanie zabezpieczyć nadajnik przed przypadkowym zwarciem +5V z masą, użyłem opornika o wartości 68Ohmów (przy dużo większej wartości napięcie zasilające układ MAX232 byłoby za małe). Równie dobrze (a może nawet lepiej) można umieścić ten opornik wewnątrz nadajnika.
Elementy użyte do budowy konwertera opar...

Spis elementów konwertera:
- Układ MAX232CPE (na 5V) - 1 szt.
- Rezystor 1.1 kOhm - 4 szt.
- Rezystor 68 Ohm - 1 szt.
- Kondensator ceramiczny 1 nF - 4 szt.
- Kondensator ceramiczny 10 nF - 1 szt.
- Kondensator elektrolityczny 1 mikroF - 5 szt.
- Gniazdo DB9 (RS232) - 1 szt.
- Gniazdo 6 PIN (np. KK) - 1 szt.

Poniżej przedstawiam zdjęcia z kolejnych etapów lutowania płytki konwertera:


Krok 1. Wlutowania zwor Krok 2. Wlutowanie oporników Krok 3. Wlutowanie kondensatorów ceramic...
Krok 4. Wlutowanie kondensatorów elektro... Krok 5. Wlutowanie układu scalonego MAX2... Krok 6. Wlutowanie złączy

Po prawidłowym zlutowaniu i podłączeniu nadajnika układ jest gotowy do działania.

KOPIOWANIE MODELI

Do kopiowania modeli z nadajnika na komputer PC (i w drugą stronę) używam programu MC-XX Backup, a do oglądania ustawień modeli MCedit.

Nadajnik przygotowany do skopiowania ust...

Po podłączeniu nadajnika do komputera i uruchomieniu MC-XX backup wybieramy w programie czy chcemy skopiować wybrany model czy wszystkie. Po wprowadzeniu nazwy pliku i opisu do niego pojawia się komunikat o przejściu programu w tryb oczekiwania na dane, wciskamy OK a następnie w menu nadajnika wybieramy modele do skopiowania.
Wykonując kopię bezpieczeństwa (ustawienia wszystkich modeli na raz) program zapisuje je w jednym pliku. Podczas przywracania tych ustawień mamy możliwość wyboru, który model chcemy skopiować do nadajnika. Niestety nie mamy możliwości podejrzenia zawartości tych plików w prosty sposób, ponieważ program MCedit otwiera tylko pliki z ustawieniami pojedynczego modelu.

ŹRÓDŁA

Poniżej prezentuję linki do stron, na których opisany jest sposób podłączenia nadajników serii MC do komputera:


© Jacek Owczarczak, II 2012
margines
©2003-2022

góra

róg strony