margines
Modele RC
Inne




Stojak na modele

Stojaki gotowe do akcji

ZAGADNIENIE:

Musimy w bezpieczny sposób przetransportować dużą ilość delikatnych modeli (Np. Modele halowe F1N). Na przykład przewieźć dla całego klubu modele z modelarni do hali, na zawody. Poniżej prezentuję stojak mojego pomysłu, który można wykonać dosłownie dzień przed zawodami w kilkadziesiąt minut. Prezentuję dwa przykłady stojaków: jeden na 39 małych modeli balsianych "rzutek" (rozpiętość 300mm) i drugi, który zbudowałem na potrzeby modelu Partyn (600mm rozpiętości, ale również pasują skrzydła od modeli: Jaskółka, Tukan itp.).
Również zamieszczam plany powyższych stojaków.

WYKONANIE STOJAKU:


Stojak-planySwoje stojaki wykonałem ze styropianu (zalety styropianu: lekki, łatwy w obróbce i jest odkształcalny - zabezpiecza modele) o grubości 5cm i gramaturze rzędu kilkudziesięciu kg/m2, jest to według mnie optymalna grubość, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykonać stojak z innego styropianu, którym aktualnie dysponujemy.
Zaczynamy od zaplanowania wymiarów stojaka, szerokość proponuję wykonać w przedziale 1/3-1/2 rozpiętości modeli, wysokość: długość belki kadłuba od natarcia skrzydła plus szerokość statecznika pionowego plus kilka centymetrów zapasu, a długość dobrać indywidualnie w zależności od ilości modeli

Stojaki gotowe do akcjiWycinamy 4 płyty o odpowiednich wymiarach na boczne ściany stojaku. Do wycinania tego styropianu użyłem metody termicznej (to jest praktycznie jedyna metoda na cięcie styropianu na potrzeby stojaku). W stojaku dla Partyna przednią ścianę zrobiłem niższą niż boczne, było to spowodowane tym, że te modele mają dość długi dziób, a stojak ma działać zarówno w pozycji pionowej jak i poziomej. Ale musiałem dokleić jeszcze podstawę, ponieważ przy tamtej geometrii stojak miał za małą sztywność. Podstawa ma wycięty otwór na dzioby modeli.

Stojak-planyPo wycięciu płyt na ściany stojaków musimy wykonać wycięcia na skrzydła modeli. Odstęp między sąsiednimi modelami powinna wynosić około połowy wysokości statecznika pionowego plus kilka milimetrów zapasu, a szerokość nacięcia: grubość profilu skrzydła plus kilka milimetrów zapasu. Głębokość "płytkich" wycięć powinna wynosić około 60-110% cięciwy modelu, a różnica głębokości dla sąsiednich nacięć powinna wynosić mniej więcej szerokość statecznika poziomego w najszerszym miejscu.
Nacięcia narysowałem flamastrem na styropianie, skleiłem obie płyty za pomocą szerokiej taśmy klejącej i wyciąłem je za pomocą urządzenia do cięcia styropianu (maszyna stołowa, z drutem oporowym umieszczonym prostopadle do podstawy) ręcznie, jak już nabierzemy wprawy, to nacięcia wychodzą równo.

Po wycięciu płyt należy je skleić ze sobą, ja zastosowałem klej UHU por (podczas klejenia trzeba pamiętać o tym, aby po nałożeniu kleju odczekać kilka, a czasem nawet kilkanaście minut), który polecam do klejenia styropianu. Płyty styropianowe należy mocno docisnąć do siebie, ale pamietajmy, abyzłapać je blisko miejsca klejenia, w przeciwnym wypadku możemy je uszkodzić. Na koniec ewentualnie wycinamy i przyklejamy podstawę oraz podpisujemy...
Nasz stojak już jest gotowy!


Stojak na modele typu Stojak na modele typu

© Jacek Owczarczak, X 2007
margines
©2003-2022

góra

róg strony