margines
Modele RC
Inne




Aluminiowa walizka

ZAGADNIENIE:


Kliknij, aby powiększyć

Z pewno¶ci± większo¶ć posiadaczy nadajników modelarskich my¶lało o bezpiecznym sposobie ich transportu i przechowywania. Nadajnik jest tym elementem wyposażanie modelarskiego, które dobrze traktowane będzie nam służyć przez wiele lat...
Moim pierwszym nadajnikiem był Graupner MC-16/20, którego na pocz±tku swojej przygody z modelarstwem przechowywałem i przewoziłem w kartonowym pudełku po papierze. Dopiero po roku zacz±łem poszukiwać bezpieczniejszego opakowania na nadajnik. Najlepszym rozwi±zaniem byłby zakup walizki aluminiowej, dedykowanej do nadajnika. Jednak w przypadku "renomowanych" producentów cena takiej walizki potrafi zwalić z nóg.
Alternatywę stanowi zakup uniwersalnej walizki dostępnej w marketach budowlanych, najczę¶ciej spotkać można dwa typy takich walizek:
1.Walizka z regulowanymi przegródkami - jest to najprostsze wyj¶cie, ale nie idealne
2.Walizka bez przegródek - wyłożone cienk± (ok. 2-3mm), ale tward± gum± (mikrogum±), czasem z kieszeni± lub uchwytami na wewnętrznej stronie klapy

Wymiary walizki należy dopasować do wymiarów radia i dodatkowych akcesoriów, które chcemy przewozić razem z nadajnikiem.
Dwie pierwsze walizka, które przystosowałem do przewożenia nadajników w cało¶ci wypełniłem g±bk± - zainspirowany wygl±dem oryginalnej walizki do Graupnera MC-19. W trzeciej walizce g±bki użyłem zdecydowaie mniej.
Jako baza do wypełnienia walizki posłużyła g±bka tapicerska o grubo¶ci 2 cm. Wierzchnie warsty g±bki, to g±bka z paneli akustycznych o podobnej grubo¶ci/wysoko¶ci.
Do klejenia można użyć kleju kontaktowego w sprayu (np. UHU spray) lub kleju tapicerskiego (np. "Tapicer"). Ze swojej strony polecam klej tapicerski, gdyż klej w sprayu jest mało wydajny - do wykonania pierwszej walizki użyłem 3 puszek o pojemno¶ci 150ml.
Po kilku latach g±bka z materaca zmieniła kolor (z niebieskiego na żółty), jednak jej sprężyste wła¶ciwo¶ci pozostały bez zauważalnych zmian.

WALIZKA #1:

Wykorzystałem walizkę aluminiow±Walizka - stan pocz±tkowy o wymiarach: 38x26x12cm (zewnętrzne) i 36,5x24,5x11cm (wewnętrzne). Wymiary nadajnika, Graupner MC-16/20: ok. 21x20x10 cm.
Adaptację walizki zacz±łem od usunięcia niepotrzebnej tekturowej kieszeni z pokrywy i dokładnego zmierzenia wymiarów wewnętrznych oraz wykonania prototypu na niepotrzebnym kawałku g±bki.

Przygotowanie wypełnienia g±bkowego rozpoczynamy od sklejenie odpowiedniej liczby warstw, dopiero po wyschnięciu kleju przechodzimy do cięcia g±bki. Panele należy wycinać z naddatkiem (ok. 2-5mm), aby g±bka wchodziła ciasno do walizki.

Kilka słów o cięciu g±bki:
G±bkę można ci±ć termicznie (np. pił± do styropianu) lub mechanicznie (np. nożem). W przypadku pierwszej metody wad± jest nieprzyjemny (i zapewne szkodliwy) zapach. Natomiast druga metoda jest bardziej dostępna, jednak trudniejsza. G±bka jest miękkim materiałem, który podczas próby cięcia ucieka nam. Do wykonania precyjnego cięcia niezbędny jest ostry nóż i cierpliwo¶ć. Po wykonaniu 3 walizek z czystym sumieniem mogę polecić czarne szerokie ostrza OLFY. Niektórzy polecaj± moczenie ostrza w wodzie z mydłem, lecz nie próbowałem tej metody.
Proste krawędzie tniemy przy linijce, przesuwaj±c nożyk powoli, systematycznie zagłębiaj±c się w materiał.Cięcie g±bki
Twniemy od widocznej strony g±bki, jeżeli nie uda nam się uzyskać równego cięcia na całej głęboko¶ci, będzie to niewidoczne.

Po wycięciu dolnej czę¶ci g±bki, kładziemy na niej nadajnik i akcesoria, w moim przypadku był to pasek do nadajnika, dwa pudełka po klisze fotograficznej, w których trzymałem kwarce na wymianę.
Jak widać na zdjęciach - nadajnik w walizce umie¶ciłem "do góry nogami" - nie jest to przypadek, lecz celowe ułożenie. Walizkę transportuję za uchwyt/r±czkę, takie ułożenie nadajnika powoduje, że akumulator, który jest na dole nadajnika opiera się o doln± ¶ciankę nadajnika (a nie o ¶ciankę z elektronik±, jakby byłoby w odwrotnym położeniu nadajnika). Każdy nadajnik ma inn± kostrukcję, więc jego położenie należy dobrać indywidualnie.

Po odpowiednim ułożeniu przedmiotów na g±bce, odrysowujemy je pomniejszaj±c ich wymiary o ok.1-2mm, aby wchodziły "na wcisk". Następnie wycinamy wnętrze g±bki - w praktyce przy nieregularnych kształtach najlepiej sprawdził się nożyk z w±skim ostrzem.

Upewniamy się, że nadajnik oraz akcesoria pasuję do wyciętych otworów i przechodzimy do przygotowania g±bki na wieko walizki.
Ze względu na trudniejszy kształt, górn± czę¶ć kleiłem na raty: najpierw skleiłem dwie warstwy g±bki tapicerskiej a dopiero po ich dopasowaniu dokleiłem warstwę falowanej g±bki akustycznej.

Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć
Położenie otworów na dr±żki wyznaczyłem empirycznie - po włożeniu g±bki i nadajnika do walizki zamkn±łem pokrywę i sprawdziłem, w którym miejscu dr±żki się odciskaj±. Wycięcie na dr±żęk Wokół tych miejsc narysowałem okręgi o ¶rednicy 40mm i wyci±łem otwory.
Po wycięciu otworów na dr±żki ponowiłem czynno¶ć zamykania walizki i sprawdzania odci¶nitych miejsc, w ten sposób wykonałem wycięcia na mocowanie anteny, przeł±czniki i wy¶wietlacz LCD.

Dopiero na tym etapie przyklejamy ostatni± warstwę g±bki do górnej czę¶ci - wycinaj±c wszystkie nieprzelotowe otwory, które pokrywaj± się z wcze¶niej wyciętymi na poprzednich etapach.
Po wyschnięciu kleju odcinamy naddatek g±bki, wycinamy otwory na dr±żki. Na sam koniec sprawdzamy czy nie jest potrzebna korekta kształtu ostatniej warstwy g±bki.

Jeżeli precyzyjnie przygotowali¶my g±bkę, to nie ma potrzeby przyklejania jej do walizki.
Przed włożeniem nadajnika do ¶rodka należy poczekać aż rozpuszczalnik zawarty w kleju wyparuje.

Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć

WALIZKA #2:

Kilka lat po wykonaniu pierwszej walizki, do przechowywanego w niej nadajnika dokupiłem pulpit. Radio "urosło" i przestało się mie¶cić w dotychczas użytkowanej walizce.
W podobnej technologii wykonałem drug± wersję walizki, widoczn± na poniższych zdjęciach:

Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć

WALIZKA #3:

Po kolejnych kilku latach zmieniłem nadajnik na nowszy model - MC-22S (również z pulpitem) i po raz kolejny zaadoptowałem uniwersaln± walizkę do swoich potrzeb. Tym razem ilo¶ć g±bki ograniczyłem do minimum (użyłem resztek, które zostały z poprzednich projektów) i z perspektywy czasu wła¶nie do rozwi±zanie mogę polecić.
G±bka jest ułożona w taki sposób, aby ograniczyć możliwo¶ć przemieszczania się nadajnika do minimum. G±bka na dole zabezpiecza przed uderzeniem anten± 2,4 GHz w ¶ciankę walizki, a g±bka na górze dociska nadajnik do dna walizki.
Konstruckcja ndajnika jest nieco inna niż mojego radia, ponadto w nadajniku zamontowałem akumulator li-ion zamiast Ni-MH, więc uznałem, że położenie radia w transporcie (góra/dół przy chwytaniu walizki za r±czkę) nie ma znaczenia.
Oprócz akcesoriów widocznych na zdjęciach (szelki, zapasowe ¶migła, karta programuj±ca, obrotomierz, anemometr) w walizce mie¶ci się butelka CyjanoAkrylu i przyspieszacza, niezbędna na zawodach ESA.

Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć

© Jacek Owczarczak, 2006-2020
margines
©2003-2022

góra

róg strony