margines
Modele RC
Inne
Sikorsky S-16 - ACES WW1

WSTĘP

Zestaw laminatowych elementów do budowy AirCombata WW1 kategorii ACES (skala 1/8) leżał u mnie "w szafie" od 2005 roku...
Zestaw kupiłem praktycznie nie mając zielonego pojęcia o dyscyplinie AirCombat WW1 (który wtedy dopiero stawiał pierwsze kroki w Polsce). W tamtym czasie uznałem model za "zbyt ambitny" i odłożyłem go na później, dość szybko zapominając o nim.

Po dwóch latach dzięki zachętom kolegi zbudowałem swój pierwszy model do walk powietrznych, ale kategorii ESA (Był to FW-190). Model długo służył jako model do latania rekreacyjnego i udziału w pokazach. Dopiero w 2009 roku wziąłem udział w moich pierwszych zawodach kat. ESA i od tej pory "wkręciłem" się w walki powietrzne.
Po kolejnych 3 latach postanowiłem zbudować model do dorosłego kombata, wybrałem kategorię WW1 ze względu na posiadany w domu zestaw, był to właśnie opisany tutaj Sikorsky S-16.

Jeśli drugi raz miałbym wybierać model na początek startów w ACES, wybrałbym WW2 ze względu na dużo mniejszą czasochłonność!

OPIS BUDOWY

Podstawowym założeniem było zastosowanie silnika elektrycznego, pierwotnie chciałem użyć silnika KDA36-10L (1185kv).
Tuż przed oblotem Jednak zakupiony egzemplarz okazał się wadliwy i na jego miejsce włożyłem NTM 3542 (1250kv). Niestety tego silnika nie mogę polecić innym - problemy zaczynają się po przykręceniu stałej piasty - silniki (lub piasty) ten firmy są źle wykonane i bicie piasty przewyższa znacząco granice rozsądku. W celu zmniejszenia bicia zastosowałem podkładki z folii aluminiowej między piastą a wirnikiem.

W przypadku tego modelu nie będę przedstawiał opisu budowy - zdaję sobie sprawę ile błędów popełniłem podczas budowy tego samolotu. Ograniczę się do przedstawienia podstawowych informacji oraz tego co zrobię inaczej w następnym modelu do WW1.

Podczas budowy pamiętałem o wykonaniu punktowanych elementów "makietowych", takich jak: figurka pilota z szalikiem, atrapa karabinu maszynowego oraz olinowanie.

Podstawową wadą wykonanego przeze mnie Sikorskiego, było niedoważenie dziobu, model wymagał dodania około 300g ołowiu, dobrym pomysłem byłoby umieszczenie pakietu napędowego nad lub pod silnikiem, maksymalnie z przodu. Do rozważenia jest zbudowanie domku dla silnika, który zarazem stanowiłby mocowanie dla podwozia. Jeśli pakiet byłby wkładany do kadłuba od przodu lub dołu, można by przesunąć serwomechanizmy znacząco do przodu.
Samo podwozie wykonane z prętów stalowych i rurek aluminiowych wygląda bardzo makietowo, również nieźle pochłania energię twardego lądowania, ale podczas bitwy zupełnie się nie sprawdza.
Należy maksymalnie odchudzić ogon: zamiast laminatowych stateczników, należy wykonać stateczniki z lekkiej balsy.
Olinowanie nie powinno stanowić elementu usztywniającego konstrukcją, jego zadanie powinno ograniczyć się do walorów dekoracyjnych.


Model prawie gorowy do oblotu - pierwsze... Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć Przed pierwszymi lotami pilot będzie mus... Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć Rozwiązanie napędu sterów
Silnik Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć

LOTY

Ze względu na to, że model wyszedł ciężki, a regulamin ACES nakłada ograniczenia na maksymalny rozmiar śmigła i obrotów silnika (oraz pojemność pakietu) modelowi brakuje nadmiaru mocy. Zbyt gwałtowne manewry bardzo łatwo zakończyć korkociągiem.

Mimo problemów z "dogadaniem się" z samolotem, po odbyciu zaledwie kilku lotów testowych, pojechałem na zawody w Górze Kalwarii (V 2012). W drugiej walce pojawiły się problemy ze startem z ziemi, co skończyło się kilkukrotnym złamaniem śmigła i uszkodzeniem podwozia. Dopiero na 3 walkę udało mi się naprawić model i przelatać kilka minut - niestety lot skończył się wbiciem samolotu w ziemię. Teraz model czeka na remont generalny i będzie gotowy do kolejnego startu w sezonie 2013.

MODYFIKACJE I WNIOSKI

Zgodnie z postanowieniem z sezonu 2012 zimą nastąpiła reaktywacja Sikorskiego:
- Laminatowe stateczniki zastąpiłem konstrukcją balsową, krytą Koverallem.
- Wyposażenie (akumulatory i serwomechanizmy) przesunąlem maksymalnie do przodu, upychając wszystko w przedniej części modelu.
- Zrobiłem nowe podwozie, z drutu o mniejszej grubości.
Powyższe modyfikacje pozwoliły na usunięcie około 200 gram ołowiu z dziobu bez zmiany położenia środka ciężkości.
Samolot zaczął wreszcie wykazywać przyzwoite właściwości lotne, a jego pilotowanie stało się przyjemnością!

Dodatkowo zostały zmodyfikowane mocowania stójek - zamiast sznurkiem, są one mocowane gumkami.

Poniżej dwa zdjęcia ukazujące model po reaktywacji:


Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć

SEZON 2013

Wykonane udoskonalenia konstrukcji zaowocowały znaczną poprawą właściwości lotnych i jedyna modyfikacja jaką planuję na sezon 2014 dotyczy podwozia: zwiększenie średnicy kół.
Z modelem pojechałem na zawody "Zasadzka pod Wincentowem" zaliczane do Pucharu Polski ACES WW1 do Wincentowa (19.10.2013). już w pierwszej rundzie udało mi się zaliczyć pierwsze cięcie Sikorskim i podtrzymałem trend przez resztę walk. W połączeniu ze stosunkowo bezkolizyjnymi zawodami, pozwoliło mi to na zakwalifikowanie się do finału.
W finale nie obyło się bez kolizji - w wyniku zderzenia w Sikorskim pocięty (śmigłem) został dolny płat i wyrwany kabel zasilający serwo. Z tylko połową lotek udało mi się wylatać pełny czas walki i zająć 2 miejsce z wynikiem 1479 punktów!

Zdjęcia z zawodów w Wincentowie:


Skrzydło pogryzione w finałowej walce za... II miejsce w Bitwie o Wincentów - zawody...

DANE TECHNICZNE MODELU

Rozpiętość 998 mm
Długość 800 mm
Silnik NTM 3542 (1250kv)
Śmigła APC / Master Airscrew 10x4-10x5
Serwa 2x Hextronik D-MG16
i 2x Hitec HS-81 (lotki)
Regulator Turnigy Super Brain 80A
Pakiety 2x3s li-pol Turnigy 1800mAh
Masa (bez pakietu) 1350 g
Masa całkowita 1650 g

GALERIA ZDJĘĆ

Kliknij, aby powiększyć Przed zawodami w Górze Kalwarii Razem z pilotem podczas bitwy w Górze Ka...
Tak wyglšdał model po zawodach w Górze K... Lot treningowy z taśmą Kliknij, aby powiększyć

© Jacek Owczarczak, IX 2012
margines
©2003-2019

góra

róg strony